Statistikknett Trøndelag   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Trøndelag finner du reiselivsstatistik for regioner i Trøndelag. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Trøndelag. Du kommer tibake til denne startsiden for Trøndelag fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Sommersesongen Juni-august 2018  > Marked og losjiøkonomi
Hotellene i Trøndelag tapte markedsandeler i sommer-sesongen juni-august. Landsdelens andel av hotellmarkedet var 7,48% i juni-august 2018 - mot 7,75% i samme periode 2017.
For campingplassene og hyttegrendene i Trøndelag gikk markedsandelen også ned - fra 7,47 til 7,12 prosent.
Dermed hadde Trøndelag 7,32 prosent av landets samlede kommersielle overnattingsmarked i juni-august 2018 mot 7,63 prosent i 2017.
Utviklingen for regioner og kommuner innen Trøndelag finner du ved å velge region i det grå feltet nedenfor.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
       Velg region >>>      

     
Hotellovernattinger fra:   i valgt region
The chart showing Overnattinger series, Markedsandel series.
  Hotellenes losjiinntekt. Mill. kr. Valgt region
The chart showing Losjiinntekt series.
  Losjiinntekt per solgt rom og per disponibelt rom. Kr
The chart showing Inntekt per disp rom series, Inntekt per solgt rom series.
     
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region. Juni-august 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Trøndelag.I alt 649 596658 407-8 811-1,37,487,75100,01
Trøndelag.Nordmenn524 349529 222-4 873-0,99,5210,0780,72
Trøndelag.Utlendinger125 247129 185-3 938-3,03,943,9919,33
TrøndelagTyskland 23 52323 511120,15,555,4518,810
TrøndelagSverige 19 58520 973-1 388-6,68,227,9215,64
TrøndelagUSA 17 66011 2556 40556,94,653,5014,136
TrøndelagNederland 8 1788 461-283-3,35,025,176,59
TrøndelagFrankrike 6 2806 912-632-9,13,564,065,011
TrøndelagStorbritannia 5 96411 727-5 763-49,13,265,264,88
TrøndelagDanmark 5 6956 931-1 236-17,84,715,264,55
TrøndelagSveits 4 2974 398-101-2,35,645,573,413
TrøndelagItalia 3 4323 470-38-1,12,843,022,715
TrøndelagFinland 3 2952 61468126,15,614,822,66
TrøndelagAsia ellers 3 0022 45954322,11,351,152,446
TrøndelagBelgia 2 7971 95983842,85,914,262,217
TrøndelagSpania 2 7472 709381,41,611,452,212
TrøndelagPolen 2 2942 04425012,24,373,941,823
TrøndelagKina2 2561 44281456,40,910,541,844
TrøndelagØsterrike 1 9391 73120812,05,765,251,516
TrøndelagEuropa ellers 1 11296714515,03,713,700,935
TrøndelagAustralia 1 0661 369-303-22,12,232,860,941
TrøndelagLitauen1 014227787346,77,472,110,829
TrøndelagRussland7571 128-371-32,91,492,530,634
TrøndelagTsjekkia 74963711217,64,284,690,624
TrøndelagTyrkia 728172556323,35,701,590,622
TrøndelagCanada 670772-102-13,23,764,690,537
TrøndelagUngarn 637271366135,15,472,680,526
TrøndelagAfrika ellers62744917839,62,802,780,548
TrøndelagOceania ellers51835116747,66,524,180,442
TrøndelagJapan 478837-359-42,90,871,410,443
TrøndelagIrland 460526-66-12,57,276,800,420
TrøndelagEstland428513-85-16,66,037,890,327
TrøndelagLatvia404772-368-47,78,1512,460,328
TrøndelagPortugal 3771 876-1 499-79,93,5815,050,318
TrøndelagBrasil3303 063-2 733-89,21,508,720,339
TrøndelagIsland 324477-153-32,14,615,490,37
TrøndelagLatin-Amerika ellers291326-35-10,71,391,560,240
TrøndelagHellas 2792077234,83,503,940,219
TrøndelagSør-Korea208513-305-59,50,340,680,245
TrøndelagUkraina166174-8-4,61,812,220,133
TrøndelagMexico 1361112522,53,402,420,138
TrøndelagLuxembourg 118133-15-11,33,454,820,121
TrøndelagSør-Afrika117318-201-63,22,302,830,147
TrøndelagSlovakia 117200-83-41,52,104,090,125
TrøndelagSlovenia1111001111,03,712,780,132
TrøndelagKypros34201470,02,281,340,030
TrøndelagLiechtenstein3054-24-44,44,468,070,014
TrøndelagMalta1726-9-34,61,211,600,031
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region. Juni-august 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Trøndelag.I alt 460 813480 814-20 001-4,27,127,47100,01
Trøndelag.Nordmenn284 220295 372-11 152-3,86,937,0161,72
Trøndelag.Utlendinger176 593185 442-8 849-4,87,448,3238,33
TrøndelagTyskland 79 27785 349-6 072-7,19,2410,9444,910
TrøndelagSverige 25 69525 2694261,712,2411,7114,64
TrøndelagTsjekkia 15 51912 0513 46828,835,5326,628,824
TrøndelagNederland 12 82215 527-2 705-17,43,264,227,39
TrøndelagDanmark 5 5066 207-701-11,35,045,683,15
TrøndelagSveits 4 9884 5903988,76,346,552,813
TrøndelagFrankrike 4 4584 2182405,74,564,642,511
TrøndelagPolen 4 4525 445-993-18,27,3610,202,523
TrøndelagØsterrike 3 4733 01346015,38,329,492,016
TrøndelagFinland 2 8674 082-1 215-29,84,386,661,66
TrøndelagItalia 2 5042 3961084,55,325,821,415
TrøndelagBelgia 2 1012 222-121-5,44,054,571,217
TrøndelagEstland1 5651 26829723,413,9613,480,927
TrøndelagStorbritannia 1 4592 195-736-33,53,364,770,88
TrøndelagSlovakia 1 4521 371815,919,1718,580,825
TrøndelagRussland1 4251 13928625,14,414,320,834
TrøndelagSpania 9421 062-120-11,32,292,640,512
TrøndelagLitauen879932-53-5,74,154,450,529
TrøndelagLatvia79063515524,47,605,480,428
TrøndelagIrland 757128629491,425,937,100,420
TrøndelagUSA 6355775810,12,192,140,436
TrøndelagAsia ellers 56838518347,51,871,450,346
TrøndelagEuropa ellers 320490-170-34,73,333,270,235
TrøndelagUkraina29118410758,23,994,110,233
TrøndelagLuxembourg 28164217339,110,323,240,221
TrøndelagAustralia 202540-338-62,62,086,000,141
TrøndelagKina1961752112,01,231,010,144
TrøndelagCanada 181190-9-4,73,253,100,137
TrøndelagOceania ellers138251-113-45,05,139,830,142
TrøndelagSlovenia114140-26-18,63,584,810,132
TrøndelagIsland 106220-114-51,85,363,330,17
TrøndelagHellas 1013665180,68,523,750,119
TrøndelagUngarn 100190-90-47,42,865,270,126
TrøndelagSør-Korea74156-82-52,61,112,390,045
TrøndelagAfrika ellers7279-7-8,93,874,950,048
TrøndelagBrasil691752305,92,570,590,039
TrøndelagPortugal 58341-283-83,01,6211,980,018
TrøndelagLatin-Amerika ellers482028140,02,300,860,040
TrøndelagJapan 44198-154-77,82,057,740,043
TrøndelagSør-Afrika3728932,16,764,580,047
TrøndelagTyrkia 72 016-2 009-99,70,1846,850,022
TrøndelagMexico 6060,01,180,000,038
TrøndelagKypros6060,02,600,000,030
TrøndelagLiechtenstein532-27-84,41,2110,130,014
TrøndelagMalta314-11-78,61,439,210,031
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region. Juni-august 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Trøndelag.I alt 1 110 4091 139 221-28 812-2,57,327,63100,01
Trøndelag.Nordmenn808 569824 594-16 025-1,98,418,7172,82
Trøndelag.Utlendinger301 840314 627-12 787-4,15,435,7627,23
TrøndelagTyskland 102 800108 860-6 060-5,68,028,9934,110
TrøndelagSverige 45 28046 242-962-2,110,109,6215,04
TrøndelagNederland 21 00023 988-2 988-12,53,774,517,09
TrøndelagUSA 18 29511 8326 46354,64,483,396,136
TrøndelagTsjekkia 16 26812 6883 58028,226,5921,565,424
TrøndelagDanmark 11 20113 138-1 937-14,74,875,453,75
TrøndelagFrankrike 10 73811 130-392-3,53,924,263,611
TrøndelagSveits 9 2858 9882973,36,006,033,113
TrøndelagStorbritannia 7 42313 922-6 499-46,73,285,172,58
TrøndelagPolen 6 7467 489-743-9,95,977,122,223
TrøndelagFinland 6 1626 696-534-8,04,965,792,06
TrøndelagItalia 5 9365 866701,23,543,762,015
TrøndelagØsterrike 5 4124 74466814,17,187,331,816
TrøndelagBelgia 4 8984 18171717,14,944,421,617
TrøndelagSpania 3 6893 771-82-2,21,741,661,212
TrøndelagAsia ellers 3 5702 84472625,51,411,181,246
TrøndelagKina2 4521 61783551,60,930,570,844
TrøndelagRussland2 1822 267-85-3,72,623,200,734
TrøndelagEstland1 9931 78121211,910,8911,200,727
TrøndelagLitauen1 8931 15973463,35,453,660,629
TrøndelagSlovakia 1 5691 571-2-0,111,9512,810,525
TrøndelagEuropa ellers 1 4321 457-25-1,73,623,550,535
TrøndelagAustralia 1 2681 909-641-33,62,203,360,441
TrøndelagIrland 1 21765456386,113,166,860,420
TrøndelagLatvia1 1941 407-213-15,17,777,910,428
TrøndelagCanada 851962-111-11,53,644,260,337
TrøndelagUngarn 73746127659,94,873,360,226
TrøndelagTyrkia 7352 188-1 453-66,44,4414,490,222
TrøndelagAfrika ellers69952817132,42,892,970,248
TrøndelagOceania ellers656602549,06,175,490,242
TrøndelagJapan 5221 035-513-49,60,911,670,243
TrøndelagUkraina4573589927,72,772,900,233
TrøndelagPortugal 4352 217-1 782-80,43,0814,480,118
TrøndelagIsland 430697-267-38,34,774,560,17
TrøndelagBrasil3993 080-2 681-87,01,628,100,139
TrøndelagLuxembourg 399197202102,56,504,160,121
TrøndelagHellas 38024313756,44,153,910,119
TrøndelagLatin-Amerika ellers339346-7-2,01,471,490,140
TrøndelagSør-Korea282669-387-57,80,420,820,145
TrøndelagSlovenia225240-15-6,33,643,690,132
TrøndelagSør-Afrika154346-192-55,52,732,920,147
TrøndelagMexico 1421113127,93,152,240,038
TrøndelagKypros402020100,02,331,290,030
TrøndelagLiechtenstein3586-51-59,33,238,730,014
TrøndelagMalta2040-20-50,01,242,250,031
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region. Juni-august 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Trøndelag.I alt 1 110 4091 139 221-28 812-2,57,37,6100,01
Trøndelag.Nordmenn808 569824 594-16 025-1,98,48,772,82
Trøndelag.Utlendinger301 840314 627-12 787-4,15,45,827,23
TrøndelagSentral-Europa143 829151 044-7 215-4,86,67,347,76
TrøndelagNorden63 07366 773-3 700-5,57,87,820,94
TrøndelagØst-Europa34 69630 8783 81812,48,38,011,59
TrøndelagSør-Europa21 97325 475-3 502-13,73,23,77,38
TrøndelagNord-Amerika19 14612 7946 35249,64,43,56,310
TrøndelagUK og Irland8 64014 576-5 936-40,73,75,22,97
TrøndelagAsia6 8266 16566110,71,10,92,312
TrøndelagOseania1 9242 511-587-23,42,83,70,613
TrøndelagLatin Amerika8803 537-2 657-75,11,75,30,311
TrøndelagAfrika853874-21-2,42,93,00,314
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region. Juni-august 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
TrøndelagOvernattinger i alt1 110 4091 139 221-28 812-2,57,37,6100,01
TrøndelagHotell649 596658 407-8 811-1,37,57,858,52
TrøndelagHytte182 178198 483-16 305-8,27,98,316,44
TrøndelagSesongcamping104 86972 91731 95243,86,95,09,45
TrøndelagTelt/Campingvogn89 442144 700-55 258-38,26,39,08,16
TrøndelagBobil84 32464 71419 61030,36,96,57,67
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region. Juni-august 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
TrøndelagOvernattinger i alt1 110 4091 139 221-28 812-2,57,37,6100,01
TrøndelagPåvirkbart_marked858 864920 953-62 089-6,76,87,477,32
TrøndelagHotell_Ferie/fritid350 735379 021-28 286-7,56,36,931,63
TrøndelagHotell_Kurs/konf47 31661 118-13 802-22,67,610,84,34
TrøndelagHytte182 178198 483-16 305-8,27,98,316,45
TrøndelagTelt/Campingvogn89 442144 700-55 258-38,26,39,08,16
TrøndelagBobil84 32464 71419 61030,36,96,57,67
TrøndelagSesongcamping104 86972 91731 95243,86,95,09,48
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
Tabell 7. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall overnattinger Juni-august 2018 og endring fra samme periode 2017. Valgt region
Region 
Marked 
Overnattinger 2018 
Endring fra 2017. Antall 
Endring fra 2017. Prosent 
Hotell (Descending)
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Trøndelag.I alt 649 596460 813-8 811-20 001-1,3-4,2
Trøndelag.Nordmenn524 349284 220-4 873-11 152-0,9-3,8
Trøndelag.Utlendinger125 247176 593-3 938-8 849-3,0-4,8
TrøndelagTyskland 23 52379 27712-6 0720,1-7,1
TrøndelagSverige 19 58525 695-1 388426-6,61,7
TrøndelagUSA 17 6606356 4055856,910,1
TrøndelagNederland 8 17812 822-283-2 705-3,3-17,4
TrøndelagFrankrike 6 2804 458-632240-9,15,7
TrøndelagStorbritannia 5 9641 459-5 763-736-49,1-33,5
TrøndelagDanmark 5 6955 506-1 236-701-17,8-11,3
TrøndelagSveits 4 2974 988-101398-2,38,7
TrøndelagItalia 3 4322 504-38108-1,14,5
TrøndelagFinland 3 2952 867681-1 21526,1-29,8
TrøndelagAsia ellers 3 00256854318322,147,5
TrøndelagBelgia 2 7972 101838-12142,8-5,4
TrøndelagSpania 2 74794238-1201,4-11,3
TrøndelagPolen 2 2944 452250-99312,2-18,2
TrøndelagKina2 2561968142156,412,0
TrøndelagØsterrike 1 9393 47320846012,015,3
TrøndelagEuropa ellers 1 112320145-17015,0-34,7
TrøndelagAustralia 1 066202-303-338-22,1-62,6
TrøndelagLitauen1 014879787-53346,7-5,7
TrøndelagRussland7571 425-371286-32,925,1
TrøndelagTsjekkia 74915 5191123 46817,628,8
TrøndelagTyrkia 7287556-2 009323,3-99,7
TrøndelagCanada 670181-102-9-13,2-4,7
TrøndelagUngarn 637100366-90135,1-47,4
TrøndelagAfrika ellers62772178-739,6-8,9
TrøndelagOceania ellers518138167-11347,6-45,0
TrøndelagJapan 47844-359-154-42,9-77,8
TrøndelagIrland 460757-66629-12,5491,4
TrøndelagEstland4281 565-85297-16,623,4
TrøndelagLatvia404790-368155-47,724,4
TrøndelagPortugal 37758-1 499-283-79,9-83,0
TrøndelagBrasil33069-2 73352-89,2305,9
TrøndelagIsland 324106-153-114-32,1-51,8
TrøndelagLatin-Amerika ellers29148-3528-10,7140,0
TrøndelagHellas 279101726534,8180,6
TrøndelagSør-Korea20874-305-82-59,5-52,6
TrøndelagUkraina166291-8107-4,658,2
TrøndelagMexico 136625622,50,0
TrøndelagLuxembourg 118281-15217-11,3339,1
TrøndelagSør-Afrika11737-2019-63,232,1
TrøndelagSlovakia 1171 452-8381-41,55,9
TrøndelagSlovenia11111411-2611,0-18,6
TrøndelagKypros34614670,00,0
TrøndelagLiechtenstein305-24-27-44,4-84,4
TrøndelagMalta173-9-11-34,6-78,6
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Overnattingenes fordeling på hotell og camping/hytte. I alt, nordmenn og utlendinger. Juni-august. 2018. Valgt region
The chart showing Hotell series, Camping/Hytte series.
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region. Juni-august 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
TrøndelagI alt_uten sesong*355 944407 897-51 953-12,77,188,17
TrøndelagNordmenn_uten sesong*179 351222 455-43 104-19,46,958,05
TrøndelagUtlendinger_uten sesong*176 593185 442-8 849-4,87,448,32
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region. Juni-august 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
TrøndelagI alt_uten sesong*1 005 5401 066 304-60 764-5,77,377,91
TrøndelagNordmenn_uten sesong*703 700751 677-47 977-6,48,709,38
TrøndelagUtlendinger_uten sesong*301 840314 627-12 787-4,15,435,76
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region. Juni-august 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2018. Prosent 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Trøndelag.I alt 649 596658 407-8 811-1,37,57,8100,0
TrøndelagKurs_Konf47 31661 118-13 802-22,67,610,87,3
TrøndelagYrke251 545218 26833 27715,210,08,938,7
TrøndelagFerie_Fritid350 735379 021-28 286-7,56,36,954,0
TrøndelagKurs/Yrke298 861279 38619 4757,09,59,346,0
TrøndelagKurs/Ferie398 051440 139-42 088-9,66,57,361,3
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2018. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region. Juni-august 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Absolutt 
Prosent 
2018 
2017 
TrøndelagLosjiinntekt 1000kr373 775375 856-2 081-0,67,47,9
TrøndelagKr. per overnatting57557150,80,00,0
TrøndelagKr. per solgt rom919940-21-2,30,00,0
TrøndelagKr. per disp. rom62161560,90,00,0
TrøndelagKr. per gjest87086820,20,00,0
TrøndelagHoteller (antall)8791-4-4,08,99,1
TrøndelagRom (antall)6 5426 640-98-1,58,08,3
TrøndelagSenger (antall)14 01913 7852341,77,98,2
TrøndelagRom-døgn601 894610 867-8 973-1,58,08,3
TrøndelagSolgte rom406 796399 8306 9661,77,97,9
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2017 til 2018. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region. Juni-august 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2018 
2017 
TrøndelagKaputnytting rom (%)67,6065,50
TrøndelagKaputnytting senger (%)50,4051,90
TrøndelagOppholdstid per gjest1,511,52
TrøndelagOppholdstid for nordmenn1,521,53
TrøndelagOppholdstid for utlendinger1,471,48
TrøndelagOvernattinger per solgt rom1,601,65
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2018 og 2017. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Trøndelag lages av Regio AS  - og er finansiert av Trøndelag Reiseliv AS
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk