Statistikknett Akershus   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Akershus finner du reiselivsstatistik for regioner i Akershus. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Akershus. Du kommer tibake til denne startsiden for Akershus fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Status Januar-juli 2018  > Marked og losjiøkonomi
Hotellene i Akershus har vunnet markedsandeler hittil i 2018. Fylkets andel av hotellmarkedet har gått opp fra 8,74% i Januar-juli 2017 til 9,13% i 2018.
For campingplassene og hyttegrendene har markedsandelen gått opp fra 0,86 prosent til 0,97 prosent - men totaltallene er små.
Dermed har Akershus hatt 6,42 prosent av landets samlede kommersielle overnattingsmarked i Januar-juli 2018 mot 6,12 prosent i 2017.
Utviklingen for regioner og kommuner innen Akershus finner du ved å velge region i det grå feltet nedenfor.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
       Velg region >>>      

     
Hotellovernattinger fra:   i valgt region
The chart showing Overnattinger series, Markedsandel series.
  Hotellenes losjiinntekt. Mill. kr. Valgt region
The chart showing Losjiinntekt series.
  Losjiinntekt per solgt rom og per disponibelt rom. Kr
The chart showing Inntekt per disp rom series, Inntekt per solgt rom series.
Figurene ovenfor viser tall for Januar-Desember 2000-2017 - og framskrivninger for Januar-Desember 2018. Økonomitall er i faste priser    
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Akershus.I alt 1 285 0101 190 99394 0177,99,138,74100,01
Akershus.Nordmenn975 643874 804100 83911,59,779,1275,92
Akershus.Utlendinger309 367316 189-6 822-2,27,557,8424,13
AkershusKina50 89065 570-14 680-22,422,0125,2116,444
AkershusSverige 38 59336 9151 6784,58,117,5412,54
AkershusUSA 24 26016 8877 37343,75,484,677,836
AkershusAsia ellers 24 10421 6402 46411,48,818,307,846
AkershusFrankrike 22 96322 7232401,112,0313,037,411
AkershusStorbritannia 19 46021 419-1 959-9,15,705,576,38
AkershusTyskland 17 79618 139-343-1,93,813,995,810
AkershusDanmark 15 74722 671-6 924-30,55,187,415,15
AkershusNederland 11 17910 2818988,76,105,643,69
AkershusJapan 7 9866 8701 11616,213,4610,782,643
AkershusRussland6 5615 0951 46628,811,689,892,134
AkershusFinland 6 0045 6433616,47,757,541,96
AkershusPolen 5 8034 5751 22826,87,065,651,923
AkershusEuropa ellers 5 6736 563-890-13,613,9417,171,835
AkershusSpania 5 3545 257971,83,483,331,712
AkershusItalia 5 1515 677-526-9,34,625,871,715
AkershusSveits 4 1183 9042145,54,674,461,313
AkershusBelgia 3 9872 7991 18842,47,025,551,317
AkershusLitauen3 9391 4962 443163,320,318,501,329
AkershusØsterrike 3 3621 9601 40271,58,335,421,116
AkershusAustralia 2 3892 532-143-5,63,794,400,841
AkershusSør-Afrika1 8723 749-1 877-50,125,7033,950,647
AkershusIsland 1 7131 720-7-0,412,2212,280,67
AkershusTyrkia 1 6501 36928120,512,4310,850,522
AkershusEstland1 6471 37926819,414,7813,460,527
AkershusCanada 1 5641 19936530,46,876,060,537
AkershusTsjekkia 1 49985964074,56,934,860,524
AkershusAfrika ellers1 4281 506-78-5,25,256,800,548
AkershusLatvia1 3341 12121319,015,8610,470,428
AkershusSør-Korea1 2702 649-1 379-52,12,143,500,445
AkershusBrasil1 1901 560-370-23,74,444,160,439
AkershusIrland 1 0561 134-78-6,96,908,040,320
AkershusUkraina1 01878523329,710,138,890,333
AkershusUngarn 1 0151 590-575-36,26,6813,090,326
AkershusPortugal 92565826740,66,544,840,318
AkershusLuxembourg 68547720843,617,4115,230,221
AkershusSlovakia 67446121346,28,706,920,225
AkershusHellas 64641123557,27,385,820,219
AkershusLatin-Amerika ellers5161 701-1 185-69,72,057,990,240
AkershusSlovenia51339312030,511,048,260,232
AkershusMexico 458432266,07,786,840,138
AkershusOceania ellers3801 233-853-69,23,6712,890,142
AkershusMalta353377-24-6,423,2223,950,131
AkershusKypros349458-109-23,821,9222,700,130
AkershusLiechtenstein293352-59-16,825,5230,190,114
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Akershus.I alt 67 72358 2129 51116,30,970,86100,01
Akershus.Nordmenn38 77242 917-4 145-9,70,830,9457,32
Akershus.Utlendinger28 95115 29513 65689,31,230,6942,73
AkershusPolen 9 0431 1257 918703,812,171,4031,223
AkershusSverige 4 3152 6061 70965,61,430,9114,94
AkershusTyskland 2 9161 4521 464100,80,400,2310,110
AkershusEstland2 6111962 4151232,114,991,279,027
AkershusSpania 2 5823 387-805-23,88,4912,938,912
AkershusItalia 1 27398528829,24,163,594,415
AkershusLitauen8971 091-194-17,82,952,733,129
AkershusStorbritannia 809244565231,61,400,432,88
AkershusDanmark 7151 244-529-42,50,260,452,55
AkershusNederland 634585498,40,230,232,29
AkershusSlovenia614118496420,322,234,572,132
AkershusFrankrike 355151204135,10,480,211,211
AkershusFinland 296625-329-52,60,521,151,06
AkershusTsjekkia 271105166158,10,690,260,924
AkershusEuropa ellers 18857131229,81,090,270,635
AkershusAsia ellers 176958185,30,510,350,646
AkershusSveits 160837792,80,230,140,613
AkershusKina1536885125,01,120,370,544
AkershusIsland 1321181411,94,891,230,57
AkershusRussland118175-57-32,60,410,700,434
AkershusBelgia 113912224,20,260,230,417
AkershusSlovakia 963858152,61,490,590,325
AkershusLatvia81513058,80,610,390,328
AkershusØsterrike 58362261,10,160,140,216
AkershusUSA 5571-16-22,50,190,260,236
AkershusAustralia 481236300,00,520,130,241
AkershusUngarn 3374-41-55,40,951,990,126
AkershusLuxembourg 241232300,01,330,070,121
AkershusIrland 21813162,50,760,390,120
AkershusPortugal 19514280,00,410,120,118
AkershusOceania ellers18612200,00,860,270,142
AkershusBrasil18513260,00,540,200,139
AkershusJapan 159666,70,720,340,143
AkershusUkraina1575-60-80,00,252,470,133
AkershusTyrkia 121119,10,320,220,022
AkershusLiechtenstein12210500,03,440,740,014
AkershusLatin-Amerika ellers1141-30-73,20,441,790,040
AkershusMexico 1028400,01,820,430,038
AkershusHellas 918800,00,780,070,019
AkershusCanada 819-11-57,90,150,350,037
AkershusSør-Korea722-15-68,20,140,450,045
AkershusSør-Afrika6600,01,021,000,047
AkershusAfrika ellers417-13-76,50,170,940,048
AkershusMalta0000,00,000,000,031
AkershusKypros0182-182-100,00,0054,330,030
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Akershus.I alt 1 352 7331 249 205103 5288,36,426,12100,01
Akershus.Nordmenn1 014 415917 72196 69410,56,936,4775,02
Akershus.Utlendinger338 318331 4846 8342,15,255,3225,03
AkershusKina51 04365 638-14 595-22,220,8523,5715,144
AkershusSverige 42 90839 5213 3878,65,515,0912,74
AkershusUSA 24 31516 9587 35743,45,164,377,236
AkershusAsia ellers 24 28021 7352 54511,77,897,557,246
AkershusFrankrike 23 31822 8744441,98,809,286,911
AkershusTyskland 20 71219 5911 1215,71,731,796,110
AkershusStorbritannia 20 26921 663-1 394-6,45,084,906,08
AkershusDanmark 16 46223 915-7 453-31,22,874,124,95
AkershusPolen 14 8465 7009 146160,59,493,534,423
AkershusNederland 11 81310 8669478,72,582,483,59
AkershusJapan 8 0016 8791 12216,313,0310,372,443
AkershusSpania 7 9368 644-708-8,24,304,692,312
AkershusRussland6 6795 2701 40926,77,876,902,034
AkershusItalia 6 4246 662-238-3,64,525,361,915
AkershusFinland 6 3006 268320,54,704,851,96
AkershusEuropa ellers 5 8616 620-759-11,510,1111,141,735
AkershusLitauen4 8362 5872 24986,99,724,501,429
AkershusSveits 4 2783 9872917,32,692,681,313
AkershusEstland4 2581 5752 683170,314,916,141,327
AkershusBelgia 4 1002 8901 21041,94,123,201,217
AkershusØsterrike 3 4201 9961 42471,34,403,211,016
AkershusAustralia 2 4372 544-107-4,23,373,820,741
AkershusSør-Afrika1 8783 755-1 877-50,023,8532,250,647
AkershusIsland 1 8451 83870,411,037,790,57
AkershusTsjekkia 1 77096480683,62,901,670,524
AkershusTyrkia 1 6621 38028220,49,747,860,522
AkershusCanada 1 5721 21835429,15,624,840,537
AkershusAfrika ellers1 4321 523-91-6,04,856,360,448
AkershusLatvia1 4151 17224320,76,554,940,428
AkershusSør-Korea1 2772 671-1 394-52,21,993,320,445
AkershusBrasil1 2081 565-357-22,84,013,920,439
AkershusSlovenia1 127511616120,515,216,960,332
AkershusIrland 1 0771 142-65-5,75,967,070,320
AkershusUngarn 1 0481 664-616-37,05,6110,490,326
AkershusUkraina1 03386017320,16,407,240,333
AkershusPortugal 94466328142,45,033,730,318
AkershusSlovakia 77049927154,35,433,790,225
AkershusLuxembourg 70947823148,312,3610,660,221
AkershusHellas 65541224359,06,614,880,219
AkershusLatin-Amerika ellers5271 742-1 215-69,71,907,390,240
AkershusMexico 468434347,87,276,400,138
AkershusOceania ellers3981 239-841-67,93,2010,480,142
AkershusMalta353377-24-6,421,0622,880,131
AkershusKypros349640-291-45,520,0027,200,130
AkershusLiechtenstein305354-49-13,820,3724,670,114
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Akershus.I alt 1 352 7331 249 205103 5288,36,46,1100,01
Akershus.Nordmenn1 014 415917 72196 69410,56,96,575,02
Akershus.Utlendinger338 318331 4846 8342,15,35,325,03
AkershusAsia84 60196 923-12 322-12,712,513,625,012
AkershusNorden67 51571 542-4 027-5,64,54,720,04
AkershusSentral-Europa45 33740 1625 17512,92,32,213,46
AkershusØst-Europa43 64327 42216 22159,28,55,412,99
AkershusSør-Europa41 64141 652-110,06,56,912,38
AkershusNord-Amerika25 88718 1767 71142,45,24,47,710
AkershusUK og Irland21 34622 805-1 459-6,45,15,06,37
AkershusAfrika3 3105 278-1 968-37,38,914,81,014
AkershusOseania2 8353 783-948-25,13,44,80,813
AkershusLatin Amerika2 2033 741-1 538-41,13,45,30,711
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
AkershusOvernattinger i alt1 352 7331 249 205103 5288,36,46,1100,01
AkershusHotell1 285 0101 190 99394 0177,99,18,795,02
AkershusHytte0000,00,00,00,04
AkershusSesongcamping0000,00,00,00,05
AkershusTelt/Campingvogn0000,00,00,00,06
AkershusBobil0000,00,00,00,07
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
AkershusOvernattinger i alt1 352 7331 249 205103 5288,36,46,1100,01
AkershusPåvirkbart_marked879 006798 46080 54610,15,55,165,02
AkershusHotell_Ferie/fritid500 879442 49158 38813,26,66,137,03
AkershusHotell_Kurs/konf310 404297 75712 6474,219,919,122,94
AkershusHytte0000,00,00,00,05
AkershusTelt/Campingvogn0000,00,00,00,06
AkershusBobil0000,00,00,00,07
AkershusSesongcamping0000,00,00,00,08
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
Tabell 7. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall overnattinger Januar-juli 2018 og endring fra samme periode 2017. Valgt region
Region 
Marked 
Overnattinger 2018 
Endring fra 2017. Antall 
Endring fra 2017. Prosent 
Hotell (Descending)
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Akershus.I alt 1 285 01067 72394 0179 5117,916,3
Akershus.Nordmenn975 64338 772100 839-4 14511,5-9,7
Akershus.Utlendinger309 36728 951-6 82213 656-2,289,3
AkershusKina50 890153-14 68085-22,4125,0
AkershusSverige 38 5934 3151 6781 7094,565,6
AkershusUSA 24 260557 373-1643,7-22,5
AkershusAsia ellers 24 1041762 4648111,485,3
AkershusFrankrike 22 9633552402041,1135,1
AkershusStorbritannia 19 460809-1 959565-9,1231,6
AkershusTyskland 17 7962 916-3431 464-1,9100,8
AkershusDanmark 15 747715-6 924-529-30,5-42,5
AkershusNederland 11 179634898498,78,4
AkershusJapan 7 986151 116616,266,7
AkershusRussland6 5611181 466-5728,8-32,6
AkershusFinland 6 004296361-3296,4-52,6
AkershusPolen 5 8039 0431 2287 91826,8703,8
AkershusEuropa ellers 5 673188-890131-13,6229,8
AkershusSpania 5 3542 58297-8051,8-23,8
AkershusItalia 5 1511 273-526288-9,329,2
AkershusSveits 4 118160214775,592,8
AkershusBelgia 3 9871131 1882242,424,2
AkershusLitauen3 9398972 443-194163,3-17,8
AkershusØsterrike 3 362581 4022271,561,1
AkershusAustralia 2 38948-14336-5,6300,0
AkershusSør-Afrika1 8726-1 8770-50,10,0
AkershusIsland 1 713132-714-0,411,9
AkershusTyrkia 1 65012281120,59,1
AkershusEstland1 6472 6112682 41519,41232,1
AkershusCanada 1 5648365-1130,4-57,9
AkershusTsjekkia 1 49927164016674,5158,1
AkershusAfrika ellers1 4284-78-13-5,2-76,5
AkershusLatvia1 334812133019,058,8
AkershusSør-Korea1 2707-1 379-15-52,1-68,2
AkershusBrasil1 19018-37013-23,7260,0
AkershusIrland 1 05621-7813-6,9162,5
AkershusUkraina1 01815233-6029,7-80,0
AkershusUngarn 1 01533-575-41-36,2-55,4
AkershusPortugal 925192671440,6280,0
AkershusLuxembourg 685242082343,62300,0
AkershusSlovakia 674962135846,2152,6
AkershusHellas 6469235857,2800,0
AkershusLatin-Amerika ellers51611-1 185-30-69,7-73,2
AkershusSlovenia51361412049630,5420,3
AkershusMexico 458102686,0400,0
AkershusOceania ellers38018-85312-69,2200,0
AkershusMalta3530-240-6,40,0
AkershusKypros3490-109-182-23,8-100,0
AkershusLiechtenstein29312-5910-16,8500,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Overnattingenes fordeling på hotell og camping/hytte. I alt, nordmenn og utlendinger. Januar-juli. 2018. Valgt region
The chart showing Hotell series, Camping/Hytte series.
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
AkershusI alt_uten sesong*67 72358 2129 51116,31,301,12
AkershusNordmenn_uten sesong*38 77242 917-4 145-9,71,341,42
AkershusUtlendinger_uten sesong*28 95115 29513 65689,31,230,69
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
AkershusI alt_uten sesong*1 352 7331 249 205103 5288,37,016,63
AkershusNordmenn_uten sesong*1 014 415917 72196 69410,57,887,28
AkershusUtlendinger_uten sesong*338 318331 4846 8342,15,255,32
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2018. Prosent 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Akershus.I alt 1 285 0101 190 99394 0177,99,18,7100,0
AkershusKurs_Konf310 404297 75712 6474,219,919,124,2
AkershusYrke473 726450 74522 9815,19,69,436,9
AkershusFerie_Fritid500 879442 49158 38813,26,66,139,0
AkershusKurs/Yrke784 130748 50235 6284,812,111,861,0
AkershusKurs/Ferie811 283740 24871 0359,68,98,463,1
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2018. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Absolutt 
Prosent 
2018 
2017 
AkershusLosjiinntekt 1000kr842 321782 69659 6257,69,79,4
AkershusKr. per overnatting655657-2-0,30,00,0
AkershusKr. per solgt rom91190291,00,00,0
AkershusKr. per disp. rom546552-7-1,20,00,0
AkershusKr. per gjest849853-3-0,40,00,0
AkershusHoteller (antall)444136,64,84,4
AkershusRom (antall)7 2836 6836009,09,38,8
AkershusSenger (antall)14 93313 3601 57311,88,98,4
AkershusRom-døgn1 543 9701 416 848127 1229,09,38,8
AkershusSolgte rom924 992868 09056 9026,610,19,7
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2017 til 2018. Prosent
The chart showing 2018 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2018 
2017 
AkershusKaputnytting rom (%)59,9061,30
AkershusKaputnytting senger (%)40,6042,10
AkershusOppholdstid per gjest1,301,30
AkershusOppholdstid for nordmenn1,301,29
AkershusOppholdstid for utlendinger1,301,31
AkershusOvernattinger per solgt rom1,391,37
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2018 og 2017. Prosent
The chart showing 2017 series, 2018 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2018 og 2017
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2018 
2017 
2018 
2017 
2018 
2017 
2018 
2017 
Akershus0141436 8377 00223833
Akershus0241436 8267 01623833
Akershus0341426 8736 90923862
Akershus0442426 8316 915341872
Akershus0542436 9136 950779767
Akershus0642416 9036 86279104161
Akershus0741406 8726 69869104161
Akershus0843417 1856 93379106109
Akershus0942417 0516 83767103103
Akershus1042417 0406 841449292
Akershus1144417 2636 912339292
Akershus1243416 8806 86023892
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Akershus lages av Regio AS  - og er finansiert av Akershus fylkeskommune og Akershus Reiselivsråd.
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk