Statistikknett Akershus   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Akershus finner du reiselivsstatistik for regioner i Akershus. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Akershus. Du kommer tibake til denne startsiden for Akershus fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Status Januar-august 2019  > Marked og losjiøkonomi
Hotellene i Akershus har tapt markedsandeler hittil i 2019. Fylkets andel av hotellmarkedet har gått ned fra 9,03% i Januar-august 2018 til 8,78% i 2019.
For campingplassene og hyttegrendene har markedsandelen gått ned fra 0,98 prosent til 0,87 prosent - men totaltallene er små.
Dermed har Akershus hatt 6,16 prosent av landets samlede kommersielle overnattingsmarked i Januar-august 2019 mot 6,29 prosent i 2018.
Utviklingen for regioner og kommuner innen Akershus finner du ved å velge region i det grå feltet nedenfor.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
       Velg region >>>      

     
Hotellovernattinger fra:   i valgt region
The chart showing Overnattinger series, Markedsandel series.
  Hotellenes losjiinntekt. Mill. kr. Valgt region
The chart showing Losjiinntekt series.
  Losjiinntekt per solgt rom og per disponibelt rom. Kr
The chart showing Inntekt per disp rom series, Inntekt per solgt rom series.
Figurene ovenfor viser tall for Januar-Desember 2000-2018 - og framskrivninger for Januar-Desember 2019. Økonomitall er i faste priser    
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region. Januar-august 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Akershus.I alt 1 559 6931 535 36724 3261,68,789,03100,01
Akershus.Nordmenn1 192 6701 135 01657 6545,19,699,6276,52
Akershus.Utlendinger367 023400 351-33 328-8,36,737,7023,53
AkershusKina79 54675 7983 7484,923,7523,3321,744
AkershusSverige 39 72045 658-5 938-13,07,508,2810,84
AkershusUSA 30 97130 7252460,84,485,408,436
AkershusAsia ellers 27 01431 016-4 002-12,97,738,917,446
AkershusStorbritannia 26 47723 1243 35314,56,535,717,28
AkershusFrankrike 24 52129 191-4 670-16,09,1811,796,711
AkershusTyskland 22 32523 262-937-4,03,603,896,110
AkershusDanmark 17 17118 288-1 117-6,15,115,374,75
AkershusNederland 13 09914 668-1 569-10,75,006,043,69
AkershusSpania 8 9587 6581 30017,03,803,352,412
AkershusRussland8 1838 740-557-6,49,6111,712,234
AkershusJapan 6 45410 135-3 681-36,38,9612,911,843
AkershusItalia 6 0507 614-1 564-20,53,524,401,615
AkershusPolen 5 8697 068-1 199-17,04,687,041,623
AkershusBelgia 5 6574 90075715,47,646,961,517
AkershusFinland 5 2517 037-1 786-25,45,527,431,46
AkershusSveits 4 4585 190-732-14,13,864,641,213
AkershusØsterrike 3 7004 152-452-10,96,828,281,016
AkershusEuropa ellers 3 4957 557-4 062-53,87,8214,841,035
AkershusAfrika ellers2 9741 6681 30678,37,004,920,848
AkershusAustralia 2 1682 808-640-22,82,683,580,641
AkershusIsland 1 9441 923211,112,7111,620,57
AkershusLitauen1 8675 125-3 258-63,66,3720,820,529
AkershusCanada 1 8301 909-79-4,15,296,620,537
AkershusTsjekkia 1 6691 833-164-8,96,016,550,524
AkershusEstland1 5902 093-503-24,09,2215,130,427
AkershusUngarn 1 5071 3711369,96,967,310,426
AkershusLatvia1 4471 552-105-6,811,2015,310,428
AkershusUkraina1 4161 529-113-7,47,1211,200,433
AkershusSør-Korea1 3212 282-961-42,11,592,780,445
AkershusTyrkia 1 3072 639-1 332-50,510,0314,210,422
AkershusLatin-Amerika ellers1 21562059596,03,871,920,340
AkershusIrland 1 2051 226-21-1,76,636,920,320
AkershusPortugal 7901 065-275-25,83,195,750,218
AkershusBrasil7301 680-950-56,52,204,800,239
AkershusHellas 446850-404-47,53,206,780,119
AkershusMexico 399566-167-29,53,728,490,138
AkershusSlovenia360622-262-42,16,1210,850,132
AkershusSlovakia 349744-395-53,13,597,670,125
AkershusOceania ellers322433-111-25,62,983,330,142
AkershusSør-Afrika3131 909-1 596-83,64,2323,350,147
AkershusKypros228459-231-50,39,0319,740,130
AkershusLuxembourg 143801-658-82,12,8515,270,021
AkershusMalta139425-286-67,36,0820,750,031
AkershusLiechtenstein113438-325-74,29,6930,460,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region. Januar-august 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Akershus.I alt 76 07286 380-10 308-11,90,870,98100,01
Akershus.Nordmenn53 21650 3302 8865,70,960,8970,02
Akershus.Utlendinger22 85636 050-13 194-36,60,711,1530,03
AkershusSverige 5 4035 2221813,51,551,4623,64
AkershusTyskland 5 0943 9841 11027,90,470,4022,310
AkershusPolen 3 74510 247-6 502-63,54,3711,1916,423
AkershusDanmark 1 23597326226,90,430,335,45
AkershusNederland 916999-83-8,30,210,244,09
AkershusSpania 5973 849-3 252-84,51,247,422,612
AkershusLitauen585993-408-41,11,812,762,629
AkershusØsterrike 557111446401,81,410,232,416
AkershusStorbritannia 5241 101-577-52,40,671,502,38
AkershusFinland 459419409,50,520,582,06
AkershusSveits 403200203101,50,450,221,813
AkershusHellas 38793784200,022,370,601,719
AkershusLatvia2831968744,41,881,171,228
AkershusFrankrike 256499-243-48,70,210,441,111
AkershusTsjekkia 243295-52-17,60,410,571,124
AkershusEstland2302 774-2 544-91,71,3013,411,027
AkershusAsia ellers 215224-9-4,00,390,490,946
AkershusItalia 2081 578-1 370-86,80,352,800,915
AkershusRussland188238-50-21,00,420,590,834
AkershusKina159165-6-3,60,600,810,744
AkershusBelgia 131155-24-15,50,210,270,617
AkershusSlovakia 1231022120,61,161,110,525
AkershusUkraina1092485354,20,860,250,533
AkershusUSA 103921112,00,250,240,536
AkershusAustralia 95534279,20,710,410,441
AkershusAfrika ellers591247391,71,470,380,348
AkershusSlovenia44794-750-94,51,1921,590,232
AkershusUngarn 3233-1-3,00,480,740,126
AkershusBrasil29181161,10,750,480,139
AkershusSør-Korea22715214,30,330,090,145
AkershusLatin-Amerika ellers2224-2-8,30,630,770,140
AkershusCanada 2226-4-15,40,250,370,137
AkershusIrland 222200,00,740,550,120
AkershusSør-Afrika19613216,72,270,770,147
AkershusJapan 1915426,70,540,510,143
AkershusIsland 18139-121-87,10,394,260,17
AkershusLiechtenstein1712541,72,842,520,114
AkershusPortugal 1623-7-30,40,340,390,118
AkershusOceania ellers1041-31-75,60,331,290,042
AkershusTyrkia 224-22-91,70,060,510,022
AkershusMalta1010,00,290,000,031
AkershusLuxembourg 125-24-96,00,030,870,021
AkershusMexico 010-10-100,00,001,450,038
AkershusKypros0000,00,000,000,030
AkershusEuropa ellers -3 495-3 103-39212,67,8227,35-15,335
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region. Januar-august 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Akershus.I alt 1 635 7651 621 74714 0180,96,166,29100,01
Akershus.Nordmenn1 245 8861 185 34660 5405,16,986,7876,22
Akershus.Utlendinger389 879436 401-46 522-10,74,495,2423,83
AkershusKina79 70575 9633 7424,922,0522,0120,444
AkershusSverige 45 12350 880-5 757-11,35,145,6011,64
AkershusUSA 31 07430 8172570,84,245,088,036
AkershusTyskland 27 41927 2461730,61,611,707,010
AkershusAsia ellers 27 22931 240-4 011-12,86,737,937,046
AkershusStorbritannia 27 00124 2252 77611,55,575,066,98
AkershusFrankrike 24 77729 690-4 913-16,56,358,216,411
AkershusDanmark 18 40619 261-855-4,42,973,024,75
AkershusNederland 14 01515 667-1 652-10,52,012,353,69
AkershusPolen 9 61417 315-7 701-44,54,569,022,523
AkershusSpania 9 55511 507-1 952-17,03,364,102,512
AkershusRussland8 3718 978-607-6,86,437,792,134
AkershusJapan 6 47310 150-3 677-36,28,5712,461,743
AkershusItalia 6 2589 192-2 934-31,92,714,011,615
AkershusBelgia 5 7885 05573314,54,213,921,517
AkershusFinland 5 7107 456-1 746-23,43,124,451,56
AkershusSveits 4 8615 390-529-9,82,372,671,213
AkershusØsterrike 4 2574 263-6-0,14,534,361,116
AkershusAfrika ellers3 0331 6801 35380,56,524,540,848
AkershusLitauen2 4526 118-3 666-59,93,9710,090,629
AkershusAustralia 2 2632 861-598-20,92,403,130,641
AkershusIsland 1 9622 062-100-4,89,8310,410,57
AkershusTsjekkia 1 9122 128-216-10,22,202,670,524
AkershusCanada 1 8521 935-83-4,34,285,390,537
AkershusEstland1 8204 867-3 047-62,65,2014,100,527
AkershusLatvia1 7301 748-18-1,06,186,480,428
AkershusUngarn 1 5391 4041359,65,446,050,426
AkershusUkraina1 5251 553-28-1,84,686,700,433
AkershusSør-Korea1 3432 289-946-41,31,502,550,345
AkershusTyrkia 1 3092 663-1 354-50,88,0711,450,322
AkershusLatin-Amerika ellers1 23764459392,13,551,820,340
AkershusIrland 1 2271 248-21-1,75,815,760,320
AkershusHellas 833859-26-3,05,326,120,219
AkershusPortugal 8061 088-282-25,92,734,460,218
AkershusBrasil7591 698-939-55,32,054,390,239
AkershusSlovakia 472846-374-44,22,324,470,125
AkershusSlovenia4041 416-1 012-71,54,2215,050,132
AkershusMexico 399576-177-30,73,437,830,138
AkershusSør-Afrika3321 915-1 583-82,74,0321,390,147
AkershusOceania ellers332474-142-30,02,412,930,142
AkershusKypros228459-231-50,38,1417,860,130
AkershusLuxembourg 144826-682-82,61,7710,170,021
AkershusMalta140425-285-67,15,3118,520,031
AkershusLiechtenstein130450-320-71,17,3723,500,014
AkershusEuropa ellers 04 454-4 454-100,00,0011,250,035
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region. Januar-august 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Akershus.I alt 1 635 7651 621 74714 0180,96,26,3100,01
Akershus.Nordmenn1 245 8861 185 34660 5405,17,06,876,22
Akershus.Utlendinger389 879436 401-46 522-10,74,55,223,83
AkershusAsia114 750119 642-4 892-4,112,313,129,412
AkershusNorden71 20179 659-8 458-10,64,24,618,34
AkershusSentral-Europa56 61458 897-2 283-3,92,02,214,56
AkershusSør-Europa43 90655 883-11 977-21,44,56,011,38
AkershusNord-Amerika32 92632 7521740,54,25,18,410
AkershusØst-Europa29 83950 827-20 988-41,34,68,27,79
AkershusUK og Irland28 22825 4732 75510,85,65,17,27
AkershusAfrika3 3653 595-230-6,46,27,80,914
AkershusOseania2 5953 335-740-22,22,43,10,713
AkershusLatin Amerika2 3952 918-523-17,92,93,60,611
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region. Januar-august 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
AkershusOvernattinger i alt1 635 7651 621 74714 0180,96,26,3100,01
AkershusHotell1 559 6931 535 36724 3261,68,89,095,32
AkershusHytte59 845059 8450,01,60,03,74
AkershusSesongcamping11 032011 0320,00,50,00,75
AkershusTelt/Campingvogn3 19603 1960,00,20,00,26
AkershusBobil1 99901 9990,00,10,00,17
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region. Januar-august 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
AkershusOvernattinger i alt1 635 7651 621 74714 0180,96,26,3100,01
AkershusPåvirkbart_marked1 028 6211 060 035-31 414-3,05,05,362,92
AkershusHotell_Ferie/fritid600 339631 687-31 348-5,06,16,736,73
AkershusHotell_Kurs/konf352 210341 96810 2423,019,418,921,54
AkershusHytte59 845059 8450,01,60,03,75
AkershusTelt/Campingvogn3 19603 1960,00,20,00,26
AkershusBobil1 99901 9990,00,10,00,17
AkershusSesongcamping11 032011 0320,00,50,00,78
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
Tabell 7. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall overnattinger Januar-august 2019 og endring fra samme periode 2018. Valgt region
Region 
Marked 
Overnattinger 2019 
Endring fra 2018. Antall 
Endring fra 2018. Prosent 
Hotell (Descending)
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Akershus.I alt 1 559 69376 07224 326-10 3081,6-11,9
Akershus.Nordmenn1 192 67053 21657 6542 8865,15,7
Akershus.Utlendinger367 02322 856-33 328-13 194-8,3-36,6
AkershusKina79 5461593 748-64,9-3,6
AkershusSverige 39 7205 403-5 938181-13,03,5
AkershusUSA 30 971103246110,812,0
AkershusAsia ellers 27 014215-4 002-9-12,9-4,0
AkershusStorbritannia 26 4775243 353-57714,5-52,4
AkershusFrankrike 24 521256-4 670-243-16,0-48,7
AkershusTyskland 22 3255 094-9371 110-4,027,9
AkershusDanmark 17 1711 235-1 117262-6,126,9
AkershusNederland 13 099916-1 569-83-10,7-8,3
AkershusSpania 8 9585971 300-3 25217,0-84,5
AkershusRussland8 183188-557-50-6,4-21,0
AkershusJapan 6 45419-3 6814-36,326,7
AkershusItalia 6 050208-1 564-1 370-20,5-86,8
AkershusPolen 5 8693 745-1 199-6 502-17,0-63,5
AkershusBelgia 5 657131757-2415,4-15,5
AkershusFinland 5 251459-1 78640-25,49,5
AkershusSveits 4 458403-732203-14,1101,5
AkershusØsterrike 3 700557-452446-10,9401,8
AkershusEuropa ellers 3 495-3 495-4 062-392-53,812,6
AkershusAfrika ellers2 974591 3064778,3391,7
AkershusAustralia 2 16895-64042-22,879,2
AkershusIsland 1 9441821-1211,1-87,1
AkershusLitauen1 867585-3 258-408-63,6-41,1
AkershusCanada 1 83022-79-4-4,1-15,4
AkershusTsjekkia 1 669243-164-52-8,9-17,6
AkershusEstland1 590230-503-2 544-24,0-91,7
AkershusUngarn 1 50732136-19,9-3,0
AkershusLatvia1 447283-10587-6,844,4
AkershusUkraina1 416109-11385-7,4354,2
AkershusSør-Korea1 32122-96115-42,1214,3
AkershusTyrkia 1 3072-1 332-22-50,5-91,7
AkershusLatin-Amerika ellers1 21522595-296,0-8,3
AkershusIrland 1 20522-210-1,70,0
AkershusPortugal 79016-275-7-25,8-30,4
AkershusBrasil73029-95011-56,561,1
AkershusHellas 446387-404378-47,54200,0
AkershusMexico 3990-167-10-29,5-100,0
AkershusSlovenia36044-262-750-42,1-94,5
AkershusSlovakia 349123-39521-53,120,6
AkershusOceania ellers32210-111-31-25,6-75,6
AkershusSør-Afrika31319-1 59613-83,6216,7
AkershusKypros2280-2310-50,30,0
AkershusLuxembourg 1431-658-24-82,1-96,0
AkershusMalta1391-2861-67,30,0
AkershusLiechtenstein11317-3255-74,241,7
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Overnattingenes fordeling på hotell og camping/hytte. I alt, nordmenn og utlendinger. Januar-august. 2019. Valgt region
The chart showing Hotell series, Camping/Hytte series.
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-august 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
AkershusI alt_uten sesong*65 04086 380-21 340-24,70,971,30
AkershusNordmenn_uten sesong*42 18450 330-8 146-16,21,221,42
AkershusUtlendinger_uten sesong*22 85636 050-13 194-36,60,711,15
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-august 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
AkershusI alt_uten sesong*1 624 7331 621 7472 9860,26,646,85
AkershusNordmenn_uten sesong*1 234 8541 185 34649 5084,27,837,73
AkershusUtlendinger_uten sesong*389 879436 401-46 522-10,74,495,24
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region. Januar-august 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2019. Prosent 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Akershus.I alt 1 559 6931 535 36724 3261,68,89,0100,0
AkershusKurs_Konf352 210341 96810 2423,019,418,922,6
AkershusYrke607 144561 71145 4338,110,19,738,9
AkershusFerie_Fritid600 339631 687-31 348-5,06,16,738,5
AkershusKurs/Yrke959 354903 67955 6756,212,211,861,5
AkershusKurs/Ferie952 549973 655-21 106-2,28,18,761,1
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2019. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region. Januar-august 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Absolutt 
Prosent 
2019 
2018 
AkershusLosjiinntekt 1000kr1 031 364981 17450 1905,19,29,4
AkershusKr. per overnatting661639223,50,00,0
AkershusKr. per solgt rom926901252,70,00,0
AkershusKr. per disp. rom561551101,80,00,0
AkershusKr. per gjest856823334,00,00,0
AkershusHoteller (antall)4444-1-1,44,64,8
AkershusRom (antall)7 5697 3302393,39,39,3
AkershusSenger (antall)15 68015 0016794,58,98,9
AkershusRom-døgn1 839 2841 781 09358 1913,39,39,3
AkershusSolgte rom1 113 6461 088 55425 0922,39,810,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2018 til 2019. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region. Januar-august 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2019 
2018 
AkershusKaputnytting rom (%)60,5061,10
AkershusKaputnytting senger (%)40,9042,10
AkershusOppholdstid per gjest1,291,29
AkershusOppholdstid for nordmenn1,301,29
AkershusOppholdstid for utlendinger1,271,28
AkershusOvernattinger per solgt rom1,401,41
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2019 og 2018. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2019 og 2018
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
Akershus0144457 6927 3772288
Akershus0244447 7087 4552288
Akershus0344447 7057 3952288
Akershus0444457 4777 451331818
Akershus0544457 7097 497559494
Akershus0644457 7047 507669999
Akershus0740417 5597 44476104104
Akershus0845457 7547 67876103106
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Akershus lages av Regio AS  - og er finansiert av Akershus fylkeskommune og Akershus Reiselivsråd.
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk